| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 12.4 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR82S12R4FRRSLVishay / Dale |
RES 12.4 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1210FRRSLVishay / Dale |
RES 121 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1210FSB12Vishay / Dale |
RES 121 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1200FSB12Vishay / Dale |
RES 120 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1R87FRRSLVishay / Dale |
RES 1.87 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1R80FRRSLVishay / Dale |
RES 1.8 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S1R82FRRSLVishay / Dale |
RES 1.82 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1501FSB12Vishay / Dale |
RES 1.5K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1R58FSB12Vishay / Dale |
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1R62FSB12Vishay / Dale |
RES 1.62 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |