| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 14.3 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC551K9800BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 1.98K .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC5516K500BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 16.5K .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC55208R00BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 208 .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC55143R00BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 143 .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC5516K000BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 16K .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC5516K400BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 16.4K .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC5516K700BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 16.7K .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC5514K200BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 14.2K .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC5514K500BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 14.5K .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |
![]() |
ERC55143K00BHEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 143K .1% T-2 EK E3 |
In Stock: 0 $6.72000 |