| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.15 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC60H2494FMRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 2.49M 1% T-2 RNC60H24 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1334FSRE7Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.33M 1% T-2 RNC60H13 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1404FSRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.4M 1% T-2 RNC60H140 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H3014FMRE7Vishay / Dale |
ERC-55-200 3.01M 1% T-2 RNC60H30 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1874FMRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.87M 1% T-2 RNC60H18 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H2944FMRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 2.94M 1% T-2 RNC60H29 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H2374FMRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 2.37M 1% T-2 RNC60H23 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H2674FMRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 2.67M 1% T-2 RNC60H26 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H2614FMRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 2.61M 1% T-2 RNC60H26 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1474FSRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.47M 1% T-2 RNC60H14 |
In Stock: 0 $6.71650 |