| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.18 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC60H2804FMRE8Vishay / Dale |
ERC-55-200 2.8M 1% T-2 RNC60H280 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H2264FMRE7Vishay / Dale |
ERC-55-200 2.26M 1% T-2 RNC60H22 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1694FSRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.69M 1% T-2 RNC60H16 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1244FSRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.24M 1% T-2 RNC60H12 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1304FSRE7Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.3M 1% T-2 RNC60H130 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H2214FMRE8Vishay / Dale |
ERC-55-200 2.21M 1% T-2 RNC60H22 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1824FSRE5Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.82M 1% T-2 RNC60H18 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1784FRRE7Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.78M 1% T-2 RNC60H17 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1744FSRE6Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.74M 1% T-2 RNC60H17 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H2004FSRE8Vishay / Dale |
ERC-55-200 2M 1% T-2 RNC60H2004F |
In Stock: 0 $6.71650 |