| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 24.9 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC55H10R4BSRSL65Vishay / Dale |
ERC-55-65 10.4 .1% T-2 RNC55H10R |
In Stock: 0 $6.70400 |
![]() |
RNC55H27R4BSRSL65Vishay / Dale |
ERC-55-65 27.4 .1% T-2 RNC55H27R |
In Stock: 0 $6.70400 |
![]() |
RNC55H20R0BSBSL65Vishay / Dale |
ERC-55-65 20 .1% T-2 RNC55H20R0B |
In Stock: 0 $6.70400 |
![]() |
RNC55H10R4BSBSL65Vishay / Dale |
ERC-55-65 10.4 .1% T-2 RNC55H10R |
In Stock: 0 $6.70400 |
![]() |
RNC55H20R0BSRSL65Vishay / Dale |
ERC-55-65 20 .1% T-2 RNC55H20R0B |
In Stock: 0 $6.70400 |
![]() |
RNC55H27R4BSBSL65Vishay / Dale |
ERC-55-65 27.4 .1% T-2 RNC55H27R |
In Stock: 0 $6.70400 |
![]() |
RNC55H24R9BRBSL65Vishay / Dale |
ERC-55-65 24.9 .1% T-2 RNC55H24R |
In Stock: 0 $6.70400 |
![]() |
RNC60H1274FSRE8Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.27M 1% T-2 RNC60H12 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1334FSRE8Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.33M 1% T-2 RNC60H13 |
In Stock: 0 $6.71650 |
![]() |
RNC60H1184FSRE7Vishay / Dale |
ERC-55-200 1.18M 1% T-2 RNC60H11 |
In Stock: 0 $6.71650 |