| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 499 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RNC50H4993FSBSLVishay / Dale |
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |
|
RNC50H4993FSRSLVishay / Dale |
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.96000 |
|
RLR20C8R06FPB14Vishay / Dale |
ERL-20 8.06 1% T-1 RLR20C8R06FP |
In Stock: 0 $6.68800 |
|
![]() |
ERL206R6500FKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 6.65 1% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.68800 |
![]() |
ERL204R3200FKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 4.32 1% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.68800 |
![]() |
ERL204R9900FKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 4.99 1% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.68800 |
![]() |
ERL208R4500FKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 8.45 1% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.68800 |
![]() |
ERL204R8700FKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 4.87 1% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.68800 |
![]() |
ERL205R7600FKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 5.76 1% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.68800 |
![]() |
ERL206R1900FKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 6.19 1% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.68800 |