| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR80S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.5 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S1501FPBSLVishay / Dale |
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S1541FMBSLVishay / Dale |
RES 1.54K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S1541FRBSLVishay / Dale |
RES 1.54K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S1R54FRRSLVishay / Dale |
RES 1.54 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S1651FRBSLVishay / Dale |
RES 1.65K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S1R69FRBSLVishay / Dale |
RES 1.69 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S1621FRBSLVishay / Dale |
RES 1.62K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S10R5FRRSLVishay / Dale |
RES 10.5 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S10R5FMRSLVishay / Dale |
RES 10.5 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |
|
RWR80S10R2FRRSLVishay / Dale |
RES 10.2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.91200 |