| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 887 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RNC50J8982BSB14Vishay / Dale |
RES 89.8K OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J8980BSB14Vishay / Dale |
RES 898 OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J9091BPB14Vishay / Dale |
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J9091BRB14Vishay / Dale |
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J9091BSB14Vishay / Dale |
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J9421BSB14Vishay / Dale |
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J90R9BSB14Vishay / Dale |
RES 90.9 OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J9092BSB14Vishay / Dale |
RES 90.9K OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J9090BSB14Vishay / Dale |
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |
|
RNC50J9880BSB14Vishay / Dale |
RES 988 OHM 1/10W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.88000 |