| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR89S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.05 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 3W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR89S2051FSB12Vishay / Dale |
RES 2.05K OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S2R00FSB12Vishay / Dale |
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S2R20FSB12Vishay / Dale |
RES 2.2 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S2101FSB12Vishay / Dale |
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S50R0FSB12Vishay / Dale |
RES 50 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S5000FSB12Vishay / Dale |
RES 500 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S5R90FSB12Vishay / Dale |
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S5110FSB12Vishay / Dale |
RES 511 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S51R1FSB12Vishay / Dale |
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S5R11FSB12Vishay / Dale |
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |