| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR89S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 124 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 3W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR89S13R7FSB12Vishay / Dale |
RES 13.7 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S13R3FSB12Vishay / Dale |
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S12R7FSB12Vishay / Dale |
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1210FSB12Vishay / Dale |
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1200FSB12Vishay / Dale |
RES 120 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1R78FSB12Vishay / Dale |
RES 1.78 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1781FSB12Vishay / Dale |
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1R79FSB12Vishay / Dale |
RES 1.79 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1741FSB12Vishay / Dale |
RES 1.74K OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1691FSB12Vishay / Dale |
RES 1.69K OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |