| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNR55J3241BMRSLVishay / Dale |
ERC-55 3.24K .1% T-9 RNR55J3241B |
In Stock: 0 $6.51200 |
RWR89S10R0FSB12Vishay / Dale |
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1130FSB12Vishay / Dale |
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1150FSB12Vishay / Dale |
RES 115 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1100FSB12Vishay / Dale |
RES 110 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S12R1FSB12Vishay / Dale |
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1180FSB12Vishay / Dale |
RES 118 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1050FSB12Vishay / Dale |
RES 105 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S1070FSB12Vishay / Dale |
RES 107 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |
|
RWR89S11R0FSB12Vishay / Dale |
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.80000 |