| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR89S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 150 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 3W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±650ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74SR150FRB12Vishay / Dale |
RES 0.15 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR100FRB12Vishay / Dale |
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR100FMB12Vishay / Dale |
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR220FPB12Vishay / Dale |
RES 0.22 OHM 1% 3W AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
![]() |
ERC50619K00FEEB500Vishay / Dale |
ERC-50-500 619K 1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.49040 |
![]() |
ERC50750K00FEEB500Vishay / Dale |
ERC-50-500 750K 1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.49040 |
![]() |
ERC50768K00FEEB500Vishay / Dale |
ERC-50-500 768K 1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.49040 |
![]() |
ERC551M5000BEEA500Vishay / Dale |
ERC-55-500 1.5M .1% T-9 EA E3 |
In Stock: 0 $6.49040 |
![]() |
ERC552M0000BEEA500Vishay / Dale |
ERC-55-500 2M .1% T-9 EA E3 |
In Stock: 0 $6.49040 |
![]() |
ERC50715K00FEEB500Vishay / Dale |
ERC-50-500 715K 1% T-9 EB E3 |
In Stock: 0 $6.49040 |