| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 274 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±650ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR89SR274FRB12Vishay / Dale |
RES 0.274 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR294FRB12Vishay / Dale |
RES 0.294 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR287FRB12Vishay / Dale |
RES 0.287 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR270FRB12Vishay / Dale |
RES 0.27 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR464FMB12Vishay / Dale |
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR464FPB12Vishay / Dale |
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR464FRB12Vishay / Dale |
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR464FRB12Vishay / Dale |
RES 0.464 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR470FRB12Vishay / Dale |
RES 0.47 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR432FRB12Vishay / Dale |
RES 0.432 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |