| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR89S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 740 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 3W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74SR732FRB12Vishay / Dale |
RES 0.732 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR732FRB12Vishay / Dale |
RES 0.732 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR750FRB12Vishay / Dale |
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR750FMB12Vishay / Dale |
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR698FRB12Vishay / Dale |
RES 0.698 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR698FRB12Vishay / Dale |
RES 0.698 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR715FRB12Vishay / Dale |
RES 0.715 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR715FPB12Vishay / Dale |
RES 0.715 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR806FRB12Vishay / Dale |
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR806FRB12Vishay / Dale |
RES 0.806 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |