| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 511 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR89SR523FRB12Vishay / Dale |
RES 0.523 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR549FRB12Vishay / Dale |
RES 0.549 OHM 3W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR909FRB12Vishay / Dale |
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR950FRB12Vishay / Dale |
RES 0.95 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR866FMB12Vishay / Dale |
RES 0.866 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR866FRB12Vishay / Dale |
RES 0.866 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR866FRB12Vishay / Dale |
RES 0.866 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR887FMB12Vishay / Dale |
RES 0.887 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR953FRB12Vishay / Dale |
RES 0.953 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR976FRB12Vishay / Dale |
RES 0.976 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |