| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 681 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR89SR681FMB12Vishay / Dale |
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR681FRB12Vishay / Dale |
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR649FRB12Vishay / Dale |
RES 0.649 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR510FRB12Vishay / Dale |
RES 0.51 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR500FRB12Vishay / Dale |
RES 0.5 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR500FRB12Vishay / Dale |
RES 0.5 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR499FRB12Vishay / Dale |
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR499FRB12Vishay / Dale |
RES 0.499 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR74SR560FRB12Vishay / Dale |
RES 0.56 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |
|
RWR89SR562FRB12Vishay / Dale |
RES 0.562 OHM 3W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.76800 |