| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR78S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 499 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 10W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±650ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50H5363FRR36Vishay / Dale |
ERC-50 536K 1% T-2 RNC50H5363FR |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H7873FRS20Vishay / Dale |
ERC-50 787K 1% T-2 RNC50H7873FR |
In Stock: 0 $6.42390 |
RWR78SR422FPS73Vishay / Dale |
RES 0.422 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.72300 |
|
RWR78SR422FRS73Vishay / Dale |
RES 0.422 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.72300 |
|
![]() |
RNC50H6043FPR36Vishay / Dale |
ERC-50 604K 1% T-2 RNC50H6043FP |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H7323FRR36Vishay / Dale |
ERC-50 732K 1% T-2 RNC50H7323FR |
In Stock: 0 $6.42390 |
RWR78SR133FRS73Vishay / Dale |
RES 0.133 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.72300 |
|
RWR78SR100FRS73Vishay / Dale |
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.72300 |
|
![]() |
RNC50H5113FRR36Vishay / Dale |
ERC-50 511K 1% T-2 RNC50H5113FR |
In Stock: 0 $6.42390 |
RWR71N3011FRS73Vishay / Dale |
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.72300 |