| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 511 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50H6653FSRE7Vishay / Dale |
ERC-50 665K 1% T-2 RNC50H6653FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H7873FRRE7Vishay / Dale |
ERC-50 787K 1% T-2 RNC50H7873FR |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H7683FSRE7Vishay / Dale |
ERC-50 768K 1% T-2 RNC50H7683FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H5233FSRE8Vishay / Dale |
ERC-50 523K 1% T-2 RNC50H5233FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
RWR78SR121FRS73Vishay / Dale |
RES 0.121 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.72300 |
|
![]() |
RNC50H5763FSRE8Vishay / Dale |
ERC-50 576K 1% T-2 RNC50H5763FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
RWR78SR221FRS73Vishay / Dale |
RES 0.221 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.72300 |
|
![]() |
RNC50H6493FSRE8Vishay / Dale |
ERC-50 649K 1% T-2 RNC50H6493FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H5763FSRE7Vishay / Dale |
ERC-50 576K 1% T-2 RNC50H5763FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
RWR78SR200FRS73Vishay / Dale |
RES 0.2 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.72300 |