| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.7 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RNC60H4811BSB14Vishay / Dale |
RES 4.81K OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H4871BSB14Vishay / Dale |
RES 4.87K OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H4931BSB14Vishay / Dale |
RES 4.93K OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H4991BRB14Vishay / Dale |
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H4991BSB14Vishay / Dale |
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H40R2BSB14Vishay / Dale |
RES 40.2 OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H4022BSB14Vishay / Dale |
RES 40.2K OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H4072BSB14Vishay / Dale |
RES 40.7KOHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H4020BSB14Vishay / Dale |
RES 402 OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |
|
RNC60H4023BSB14Vishay / Dale |
RES 402K OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.72000 |