| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.61 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RNC60H2674FMR36Vishay / Dale |
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H2674FMRE6Vishay / Dale |
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H2744FMRE6Vishay / Dale |
RES 2.74M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H2874FMRE6Vishay / Dale |
RES 2.87M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H2804FMRE6Vishay / Dale |
RES 2.8M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H2944FMRE6Vishay / Dale |
RES 2.94M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H2004FSR36Vishay / Dale |
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H2004FSRE6Vishay / Dale |
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H3014FMR36Vishay / Dale |
RES 3.01M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H3014FMRE6Vishay / Dale |
RES 3.01M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |