| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 10 |
| Shell Size - Insert: | 7-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.388" (9.86mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M804-001-06ZNU7-10SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU7-25PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU7-25PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU8-2SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU8-2SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU8-2SBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU9-4SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-002-06M10-201PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-002-06M10-201SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-002-06M10-26PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |