| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 10 |
| Shell Size - Insert: | 7-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.388" (9.86mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M804-001-06NF7-25PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06NF7-25PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06NF8-2SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06NF9-19SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06NF9-210PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06NF9-4SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU12-2SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU12-2SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU12-7SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU12-7SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |