| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 9-200 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.500" (12.70mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M803-003-07NF9-200SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07NF9-210PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07NF9-210SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07NF9-4PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07NF9-4SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07ZNU12-220PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 20POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07ZNU12-220SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 20POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07ZNU12-2SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07ZNU12-37SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-003-07ZNU12-7PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |