| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 6-6 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.290" (7.37mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M803-001-06NF8-2SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06NF9-4SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06ZN6-23PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06ZN6-23SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06ZN6-4PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06ZN6-4SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06ZN6-6PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06ZN6-7PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06ZNU10-201PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06ZNU10-201SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |