| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 5 |
| Shell Size - Insert: | 14-5 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 23A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.800" (20.32mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M803-001-06M5-3SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M7-25PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M8-13SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M8-200PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M8-200SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M8-28PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M8-28SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M8-2PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M8-2SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M9-210PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |