| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 12 |
| Shell Size - Insert: | 12-201 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 23A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M803-001-06M12-201SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M12-220PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 20POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M12-220SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 20POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M12-2SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M12-37SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M12-7PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M12-7SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M14-12PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M14-12SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M803-001-06M14-235PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 35POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |