| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCT - Precision |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.02 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
WSLT2010R0750FTA18Vishay / Dale |
RES 0.075 OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R0750FEAVishay / Dale |
RES 0.075 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R0800FEAVishay / Dale |
RES 0.08 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R0820FEAVishay / Dale |
RES 0.082 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R1200FEAVishay / Dale |
RES 0.12 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R1300FEAVishay / Dale |
RES 0.13 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R1500FEAVishay / Dale |
RES 0.15 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R2200FEAVishay / Dale |
RES 0.22 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R2210FEAVishay / Dale |
RES 0.221 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |
![]() |
WSLT2512R2500FEAVishay / Dale |
RES 0.25 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.34300 |