| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSK |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 29 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±35ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 4 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
WSK1206R0310FEAVishay / Dale |
RES 0.031 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0320FEAVishay / Dale |
RES 0.032 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0340FEAVishay / Dale |
RES 0.034 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0350FEAVishay / Dale |
RES 0.035 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0360FEAVishay / Dale |
RES 0.036 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0370FEAVishay / Dale |
RES 0.037 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0380FEAVishay / Dale |
RES 0.038 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0390FEAVishay / Dale |
RES 0.039 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0410FEAVishay / Dale |
RES 0.041 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0420FEAVishay / Dale |
RES 0.042 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |