| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PNPV |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 240 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 200°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
PNP5WVJR-73-300RYageo |
RES WW 5W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16891 |
RGP0207CHJ10MTE Connectivity AMP Connectors |
RES 10.0M OHM 1/4W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16930 |
|
RGP0207CHJ82MTE Connectivity AMP Connectors |
RES 82M OHM 1/4W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16930 |
|
RGP0207CHJ68MTE Connectivity AMP Connectors |
RES 68M OHM 1/4W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16930 |
|
![]() |
SQM500JB-0R1Yageo |
RES WW 5W 5% TH |
In Stock: 0 $0.16949 |
![]() |
SQM500JB-0R11Yageo |
RES WW 5W 5% TH |
In Stock: 0 $0.16949 |
![]() |
SQM500JB-0R12Yageo |
RES WW 5W 5% TH |
In Stock: 0 $0.16949 |
![]() |
SQM500JB-0R13Yageo |
RES WW 5W 5% TH |
In Stock: 0 $0.16949 |
![]() |
SQM500JB-0R15Yageo |
RES WW 5W 5% TH |
In Stock: 0 $0.16949 |
![]() |
SQM500JB-0R16Yageo |
RES WW 5W 5% TH |
In Stock: 0 $0.16949 |