| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PSM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 470 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 4W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Package / Case: | Radial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.787" L x 0.276" W (20.00mm x 7.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.331" (8.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
PSM400JB-47RYageo |
RES 47 OHM 4W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
|
PSM400JB-510RYageo |
RES 510 OHM 4W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
|
PSM400JB-56RYageo |
RES 56 OHM 4W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
|
PSM400JB-750RYageo |
RES 750 OHM 4W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
|
PSM400JB-75RYageo |
RES 75 OHM 4W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
|
PSM400JB-910RYageo |
RES 910 OHM 4W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
|
PSM400JB-91RYageo |
RES 91 OHM 4W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
|
![]() |
MGM2FT100KStackpole Electronics, Inc. |
RES 100K OHM 2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
![]() |
MGM2FT10M0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 10M OHM 2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |
![]() |
MGM2FT1M00Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1M OHM 2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16750 |