| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 50 mOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Metal Foil |
| Features: | Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 350°C |
| Package / Case: | Radial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.450" L x 0.065" W (11.43mm x 1.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
BR1JBR100Stackpole Electronics, Inc. |
RES 0.1 OHM 1W 5% |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MCB10JB11K5Stackpole Electronics, Inc. |
RES 11.5K OHM 10W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MCB10JB12K5Stackpole Electronics, Inc. |
RES 12.5K OHM 10W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MCB10JB1K60Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.6K OHM 10W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MCB10JB20K0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 20K OHM 10W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MCB10JB2K20Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2.2K OHM 10W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MCB10JB800RStackpole Electronics, Inc. |
RES 800 OHM 10W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MVM2JB15K0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 15K OHM 2W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MVM2JB1K80Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.8K OHM 2W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |
![]() |
MVM7JB20K0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 20K OHM 7W 5% RADIAL |
In Stock: 0 $0.16656 |