| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQW |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SFMC-109-02-S-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.39024 |
![]() |
SFMC-109-L2-S-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.39024 |
![]() |
MLE-117-01-G-DV-A-K-TRSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.61448 |
CLT-128-02-F-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 56POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.49955 |
|
CLT-118-02-F-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.34188 |
|
CLT-118-02-FM-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.34188 |
|
![]() |
SFM-118-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.55712 |
![]() |
MMS-113-02-L-DH-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26P 0.079 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $4.60560 |
RSM-112-02-S-D-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.54096 |
|
![]() |
FHP-12-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.156 TIN SMD |
In Stock: 0 $6.24917 |