| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLT |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.083" (2.10mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SFM-118-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.55712 |
![]() |
MMS-113-02-L-DH-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26P 0.079 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $4.60560 |
RSM-112-02-S-D-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.54096 |
|
![]() |
FHP-12-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.156 TIN SMD |
In Stock: 0 $6.24917 |
CLT-112-02-G-D-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.31875 |
|
MMS-111-01-L-DVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.90000 |
|
SSQ-124-02-T-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $4.90000 |
|
SSQ-141-02-T-S-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 41POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $4.90000 |
|
![]() |
BSW-122-24-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.23000 |
![]() |
ESD-104-G-27Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.54000 |