| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLP |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 240VAC, 330VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLM-130-02-F-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 60POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.51460 |
|
SDL-119-TT-11Samtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.89000 |
|
SLW-127-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 54POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.89000 |
|
SSQ-113-02-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $4.89000 |
|
SSW-125-02-G-S-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $4.89000 |
|
CLT-122-02-L-D-BE-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.58803 |
|
CLP-115-02-L-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.54382 |
|
FLE-119-01-G-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.62056 |
|
FLE-121-01-G-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.63976 |
|
![]() |
SSM-108-S-DH-016-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $6.27512 |