| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 25 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.095" (2.41mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLT-122-02-L-D-BE-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.58803 |
|
CLP-115-02-L-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.54382 |
|
FLE-119-01-G-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.62056 |
|
FLE-121-01-G-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.63976 |
|
![]() |
SSM-108-S-DH-016-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $6.27512 |
![]() |
SSM-110-S-DH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $6.25592 |
![]() |
SSM-110-SM-DH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $6.25592 |
![]() |
SSM-112-S-DV-BE-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.23672 |
![]() |
SSM-112-S-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.23672 |
![]() |
SSM-112-SM-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.23672 |