| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Claw™ BCS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 38 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 4.6A per Contact |
| Voltage Rating: | 475VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMM-120-01-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.97000 |
|
![]() |
SSM-121-L-DV-BE-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.50864 |
![]() |
SFC-123-T2-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.44400 |
![]() |
IPS1-119-01-S-D-FLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.44400 |
![]() |
IPS1-119-01-S-D-VS-FLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.44400 |
CLT-113-02-L-D-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.20227 |
|
CLP-116-02-F-D-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.10857 |
|
![]() |
ESW-136-34-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 36POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 22 $6.11000 |
![]() |
ESD-104-G-24Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.42000 |
ESD-107-T-23Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.42000 |