| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.635" (16.13mm) |
| Contact Length - Post: | 0.280" (7.11mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESD-104-G-24Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.42000 |
ESD-107-T-23Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.42000 |
|
![]() |
ESD-111-TT-04Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 22POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.42000 |
![]() |
ESQ-105-14-H-DSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 10POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
ESQ-105-44-L-TSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 15POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
ESQ-128-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 28POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
ESQT-104-03-M-T-378Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.25000 |
![]() |
ESQT-108-03-M-D-375Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.25000 |
![]() |
ESQT-108-03-M-D-380Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.25000 |
![]() |
ESQT-108-03-M-D-310Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.25000 |