| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 17 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | 6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MMS-116-02-L-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.63792 |
SDL-118-TT-11Samtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.64000 |
|
SSQ-125-02-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.64000 |
|
SSW-148-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.64000 |
|
CLP-117-02-F-D-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.91769 |
|
![]() |
BKS-123-01-F-VSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 23POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.67630 |
CLP-116-02-F-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89643 |
|
CLP-116-02-FM-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89643 |
|
CLP-111-02-L-D-BE-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.61550 |
|
CLT-106-02-H-D-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.73681 |