| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLT |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.083" (2.10mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-112-02-G-D-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.91757 |
|
CLP-112-02-L-D-BE-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89649 |
|
CLP-112-02-LM-D-BE-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89649 |
|
CLP-108-02-S-D-BE-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89836 |
|
![]() |
BKS-115-01-L-V-ASamtec, Inc. |
CONN SOCKET 15POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.95899 |
CLM-110-02-L-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98725 |
|
FLE-118-01-G-DV-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.96808 |
|
![]() |
SSW-116-22-F-D-VS-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.91056 |
![]() |
SMM-108-02-SM-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.69944 |
![]() |
SEM-105-02-03.0-H-D-WT-TRSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.33272 |