| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SLW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.5A per Contact |
| Voltage Rating: | 406VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SS-115-T-5Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
SS-116-T-1BSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
SS-112-G-38Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
SS-112-G-38-NSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
SS-116-T-38Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
HPF-07-02-T-S-LCSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.93000 |
CLP-127-02-L-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.39512 |
|
![]() |
BCS-124-L-S-DESamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.93333 |
CLM-119-02-L-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.29462 |
|
BCS-107-S-D-HESamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.64194 |