| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 38 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 2.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
BCS-107-S-D-HESamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.64194 |
|
CLT-107-02-H-D-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.69634 |
|
![]() |
MMS-111-02-S-DV-A-MSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.62176 |
![]() |
MMS-117-02-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.62176 |
![]() |
MMS-117-02-L-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.62176 |
![]() |
SFML-112-02-L-D-SNSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.63792 |
CLM-125-02-F-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.33906 |
|
CLT-114-02-S-D-BE-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.38299 |
|
![]() |
SFM-110-L2-L-D-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.68024 |
![]() |
SSM-114-L-DH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.62264 |