| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.104" (2.64mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
BSW-122-04-G-MSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.58000 |
CLM-109-02-H-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.26634 |
|
CLP-132-02-F-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 64POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.37946 |
|
MMS-116-01-L-SV-10Samtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.79353 |
|
MMS-116-01-L-SV-12Samtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.79353 |
|
CLM-110-02-L-D-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.91852 |
|
![]() |
BKS-115-01-L-V-PSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 15POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89841 |
![]() |
BKS-129-01-L-V-P-TRSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 29POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.41228 |
![]() |
BKS-139-01-F-V-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 39POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.45622 |
CLT-114-02-F-D-BE-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.94700 |