| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BKS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 29 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | 4.14mm, 4.5mm, 5mm, 6mm, 7mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
BKS-139-01-F-V-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 39POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.45622 |
CLT-114-02-F-D-BE-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.94700 |
|
CLP-114-02-L-D-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81461 |
|
FLE-118-01-G-DV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.91056 |
|
SSM-128-L-SV-BE-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.56512 |
|
![]() |
MMS-107-02-S-DV-M-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.46912 |
![]() |
MMS-115-02-L-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 15P 0.079 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.52672 |
![]() |
SMM-107-02-SM-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.62264 |
HLE-107-02-SM-DV-BE-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89136 |
|
HLE-108-02-S-DV-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.87216 |