| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MMS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Positions Loaded: | 15 |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3.9A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MMS-113-02-L-DV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.54496 |
HLE-113-02-G-DV-BE-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.85296 |
|
![]() |
SQW-110-01-SM-D-VS-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.00648 |
![]() |
SFMC-110-L1-L-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.64184 |
![]() |
SFMH-105-02-LM-D-WT-TRSamtec, Inc. |
.050'' X .050 SOCKET STRIP ASSEM |
In Stock: 0 $5.62264 |
![]() |
RSM-119-02-S-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 19POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.75696 |
![]() |
MLE-116-01-G-DV-K-TRSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.00648 |
CLE-119-01-G-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.031 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.15110 |
|
CLP-113-02-G-D-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.77618 |
|
CLT-125-02-F-D-BE-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.90264 |