| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RSM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 19 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3.1A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MLE-116-01-G-DV-K-TRSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.00648 |
CLE-119-01-G-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.031 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.15110 |
|
CLP-113-02-G-D-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.77618 |
|
CLT-125-02-F-D-BE-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.90264 |
|
CLP-119-02-F-D-BE-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.54950 |
|
CLP-150-02-F-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.54950 |
|
![]() |
ESW-130-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 30POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 25 $6.03000 |
![]() |
ESQ-127-33-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 27POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 23 $5.88000 |
![]() |
BSW-110-24-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
BSW-111-04-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.11000 |