| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLT |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 22 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.083" (2.10mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLE-120-01-G-DV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.031 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.83194 |
|
CLP-128-02-F-D-PA-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 56POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.18141 |
|
CLM-110-02-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.83778 |
|
CLM-110-02-LM-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.83778 |
|
![]() |
ESW-126-44-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 26POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 23 $6.01000 |
![]() |
FHP-12-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.156 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
SSQ-139-03-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 39POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.52000 |
|
![]() |
ESQ-123-44-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 23POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
ESQ-124-34-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
ESQT-110-03-L-D-309Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |