| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FHP |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.156" (3.96mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Length - Post: | 0.102" (2.60mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SSQ-139-03-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 39POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.52000 |
|
![]() |
ESQ-123-44-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 23POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
ESQ-124-34-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
ESQT-110-03-L-D-309Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
ESQT-110-03-L-D-376Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
ESQT-110-03-L-D-380Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
ESQT-110-03-L-D-381Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
ESQT-107-02-M-D-470Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
ESQT-107-02-M-D-503Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
ESQT-107-02-M-D-510Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |