| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 3.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SQW-115-01-F-D-VS-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.26000 |
![]() |
SFMC-111-01-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.88000 |
![]() |
SFML-107-T2-S-D-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.63000 |
![]() |
IPS1-113-01-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.88000 |
SL-118-T-31Samtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.08000 |
|
![]() |
SS-116-T-1ASamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SS-116-T-5ASamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
HPF-06-02-T-S-LC-KSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.76000 |
![]() |
HPF-11-01-T-SSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
SLM-124-01-S-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $5.96000 |