| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 18 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | - |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SS-116-T-1ASamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SS-116-T-5ASamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
HPF-06-02-T-S-LC-KSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.76000 |
![]() |
HPF-11-01-T-SSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
SLM-124-01-S-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $5.96000 |
![]() |
SLM-125-01-G-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $5.96000 |
CLM-120-02-FM-D-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.13696 |
|
CLT-125-02-F-D-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.12080 |
|
![]() |
SSM-118-S-SH-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $4.50864 |
![]() |
SMM-108-02-H-D-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.50864 |