| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.104" (2.64mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 6.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SSQ-125-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.49000 |
|
SSQ-122-02-T-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $4.49000 |
|
SSQ-121-03-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 21POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.49000 |
|
SSW-125-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.49000 |
|
![]() |
BSW-113-04-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.96000 |
![]() |
BSW-116-24-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.96000 |
![]() |
ESD-104-G-04Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.24000 |
ESD-104-G-23Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.24000 |
|
ESD-107-T-03Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |
|
![]() |
ESQ-113-44-T-D-LLSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 26POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.73000 |